Obława na booka #4

Oto czysto subiektywny wybór obiecujących, wiosennych nowości literackich. Tym razem bezwstydnie zdominowany przez japońszczyznę. Część książek przeczytana:jedną polecam już teraz z czystym sumieniem, na pozostałe czekam z niecierpliwością. Końcówka – tradycyjnie coś dla najmłodszych (chociaż nie miałam jeszcze okazji przetestować): 

# 1

IKIGAI. Japoński sekret długiego i szczęśliwego życia – Hector Garcia, Francesc Miralles

Wydawnictwo MUZA

Dawno, dawno temu w moje ręce trafił arcyciekawy artykuł National Geographic, dotyczący tzw. „stref długowieczności”. Były to – wyznaczone przez naukowców i demografów – miejsca o najwyższej ilości osób dożywających wieku 100 (lub więcej) lat. Jednym z takich cudownych regionów jest japońska wyspa – Okinawa. Ikigai to nieco szkicowa, ale wciąż intrygująca próba zmierzenia się z tematem.

# 2

Czerwone dziewczyny. Legenda rodu Akakuchibów – Kazuki Sakuraba

Wydawnictwo Literackie

Książka, której jestem naprawdę ciekawa  (wiem o niej niewiele, ale wyjątkowo pozwolę sobie na element zaskoczenia i nie będę drążyć tematu… ). Kryminał + saga rodzinna + literatura obyczajowa w jednym. Czy warto? Oto fragment opisu:

Ta wielowątkowa saga, osadzona w realiach odległej prowincji, gdzie wciąż rządzą matriarchat i więzy krwi, jest też mistrzowskim portretem wielorodnej kultury Japonii, w której szczątki zmarłych powierza się górom, ogniowi, wiatrowi i drzewom, a jednocześnie chłonie się nowoczesność. Wspaniały epicki fresk, jednocześnie realistyczny i zanurzony w atmosferę baśni i legendy.*

# 3

Yōkai. Tajemnicze stwory w kulturze japońskiej – Michael Dylan Foster

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

Japoński bestiariusz! – bardzo ciekawy, treściwy i doskonale opracowany pod względem merytorycznym.  Nie będę obiektywna: polowałam na tę książkę od dawna i już teraz mogę napisać, że spełniła ona niemalże w pełni moje czytelnicze oczekiwania 🙂  Będę mocno polecać!

# 4

Całe życie – Robert Seethaler

Wydawnictwo Otwarte

Kolejna „książka – niespodzianka”, co do której mam dobre przeczucia (solidnie wsparte obecnością tytułu na krótkiej liście powieści nominowanych do Międzynarodowej Nagrody Bookera…). Enigmatycznie, ale zachęcająco o tematyce:

„Całe życie” to subtelna opowieść o odnajdywaniu sensu i piękna w samotności. Autor jak pod lupą ukazuje najdrobniejsze chwile i historyczne wydarzenia, które nas kształtują. –  jury Międzynarodowej Nagrody Bookera

# 5

Puk, puk! – Kaori Takahashi

Wydawnictwo Dwie Siostry

Tym razem nie treść a nietypowa forma (mocno żałuję, że brak zdjęcia przestrzennego). Książka – składanka dla najmłodszych:

Książka ma nietypową formę pomysłowo ponacinanego arkusza, który po złożeniu przybiera kształt pudełka. Rozkładając kolejne strony, dziecko wznosi kolejne piętra budynku, po którym porusza się bohaterka. W ten sposób urocza opowieść o dziecięcych poszukiwaniach rozwija się, dosłownie i w przenośni, w zaskakującą przestrzenną przygodę.*

*

*wszystkie wyróżnione cytaty/fragmenty opisów pochodzą z materiałów prasowych wydawnictw

fot. gł.: T. Pirmphol, kolaż: Miejsce Pod Oknem

Reklamy

2 uwagi do wpisu “Obława na booka #4

  1. „Całe życie” pewnie kiedyś przeczytam, ponieważ mam słabość i szczęście do książek, które cokolwiek miały wspólnego z Nagrodą Bookera. No i ten bestiariusz też wygląda całkiem obiecująco.

    Polubienie

    1. O „Całym życiu” się jeszcze nie wypowiem (czekam na przesyłkę) a co do bestiariusza – pojemny, treściwy, ale nie przytłaczający, solidna bibliografia (+ ze względu na układ treści do czytania raczej na wyrywki niż „w całości”).

      Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.