Obława na booka #3

nowosci-literackie-miejsce-pod-oknem-03

Zawiało, zasypało i zimno. A mnie przytłacza ostatnio brak czasu i lawinowo rosnąca ilość recenzji, z którymi nie mogę się wyrobić. Mimo tego (a wbrew rozsądkowi) nie rezygnuję z przyjemności przeglądania i polowania na co ciekawsze literackie okazy.

# 1

suma-david-eagleman

Suma – David Eagleman

wydawnictwo: LINIA, seria: Biała Plama

O Sumie pisałam już szczegółowo, ale uważam, że warto ją jeszcze raz przypomnieć. Gdybym miała coś dodać, dopisałabym, że poważna, nieco klaustrofobiczna okładka nie współgra z treścią. Opowiadania Eaglemana skrzą się od inteligentnego humoru a całość ma zdecydowanie pozytywny wydźwięk.

# 2

male-eksperymenty-ze-szczesciem-h-groen   dopoki-zycie-trwa-h-groen

Dopóki życie trwa. Nowy sekretny dziennik Hendrika Groena, lat 85 – Hendrik Groen

wydawnictwo: Albatros

Słodko-gorzki pamiętnik z nie-do-końca wesołego życia pewnego staruszka. Satyryczne spojrzenie na świat połączone z przenikliwymi uwagami na temat dzisiejszej, coraz mniej przyjaznej (?) rzeczywistości. Mądra i potrzebna książka o której – o dziwo – dość ciężko mi się pisze. Groen jako narrator wymyka się łatwym, recenzenckim osądom, choć wielu zdążyło mu już przykleić etykietkę „tego poczciwego, zabawnego tetryka”. Obydwa dzienniki zasługują na nieco głębsze spojrzenie, co postaram się wkrótce udowodnić.

# 3

fidyk_swiatandrzejafidyka

Świat Andrzeja Fidyka – Andrzej Fidyk, Aleksandra Szarłat

wydawnictwo: Znak Literanova

O polskiej szkole dokumentalistów i uporze w pokazywaniu świata takim, jakim naprawdę jest. Po wstępnym przeglądzie tematów zapowiada się fascynująca lektura:

„Gdy jego ekipa trafiła do Korei Północnej, filmował świat takim, jakim chciał go widzieć Wielki Wódz. Zastosował się do najbardziej absurdalnych zaleceń propagandy. Ani tamtejsze władze, ani polska cenzura nie zorientowały się, że dzięki temu zrobił film, który odsłonił prawdziwe oblicze totalitaryzmu”*

# 4

sekretne-zycie-drzew-wohlleben   duchowe-zycie-zwierzat-wohlleben

Duchowe życie zwierząt – Peter Wohlleben

Wydawnictwo: Otwarte

„Nie oceniaj książki po okładce”. Cóż, każda reguła ma swoje wyjątki i mam nadzieję, że tak będzie w tym przypadku. Sympatia do projektu okładki to za mało, więc spróbuję wybronić się opisem treści:

„Peter Wohlleben, leśnik i miłośnik przyrody, korzystając z najnowszych badań i własnych obserwacji, udowadnia, że zwierzęta i ludzie w sferze uczuć i doznań są do siebie podobni (…) Podobnie jak w bestsellerowym Sekretnym życiu drzew Wohlleben przedstawia w fascynujący sposób świat przyrody, którego nie znamy. Kochasz zwierzęta? Dzięki tej książce przekonasz się, że są ci bliższe, niż ci się zdawało.” (źródło)

# 5

przygody_dzieci_z_ulicy_awanturnikow-nasza-ksiegarnia

Przygody dzieci z ulicy Awanturników – Astrid Lindgren

wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Klasyka literatury dziecięcej dla najmłodszych, sentymentalny powrót do „szczenięcych lat” dla starszych. Zerknęłam w ilustracje (fragment można pobrać z tej strony) i czuję się kupiona. O treść nie muszę się martwić 🙂

*

fot. okładek – materiały prasowe

*źródło opisu: materiały wydawnictwa Znak

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Obława na booka #3

  1. Ten Hendrik Groen z opisu skojarzył mi się z „Dziennikiem szalonego starca” Tanizakiego. A „Defiladę” Fidyka obejrzałam w podstawówce i wywarła na mnie ogromne wrażenie.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.