Obława na booka #1 – literacki sezon łowiecki czas zacząć…

fox_oblawa-na-booka-1

Polujecie na książki? Ja tak. Niegdyś tworzyłam długaśne listy książek „do przeczytania”. Były to notatki spisywane na gorąco i niestety często ginące „w natłoku zdarzeń”. Potem nastał czas internetowych zakładek rozrastających się w zastraszającym tempie (większy chaos mam chyba tylko w zestawach artykułów „do przeczytania na jutro”). Trudno ogarnąć instynkt szukania coraz to nowszych inspiracji, ale potrzeba porządkowania bywa czasem silniejsza. Wrzucam więc tutaj (i będę wrzucać regularnie) książkowe nowości/zapowiedzi, które aktualnie znajdują się na moim czytelniczym celowniku…

Jest to lista zupełnie subiektywna (oparta na moich aktualnych zainteresowaniach), ale tworzona z myślą o tym, by być także inspiracją dla innych. Od siebie mogę zapewnić, że cokolwiek by się tu nie pojawiło –  powinno być obiektywnie co najmniej „warte uwagi”. A zatem, do dzieła:

#1

Nocne wiedźmy na wojnie z lotnikami Hitlera

Nocne wiedźmy na wojnie z lotnikami Hitlera

Luba Winogradowa, wyd. Czarne

„A co będzie, jeśli zostaniecie zestrzelone i Niemcy się dowiedzą, że u nas latają kobiety? Powiedzą, że u nas nie ma komu latać, skoro puszczamy kobiety!” Wprost jednak nigdy nie powiedziano pilotkom, że są zbędne. Upartej Bielajewej, za każdym razem, gdy przychodziła do dowództwa z żądaniem, by pozwolić dziewczynom na start, odpowiadano, że nie chcą narażać jej na ryzyko, ponieważ jest taka piękna – co w tej konkretnej sytuacji było poniżającym komplementem! (cyt.: s. 203)

Data wydania: 28 sierpnia

#2

kobiety-witkacego

Kobiety Witkacego. Metafizyczny harem

Małgorzata Czyńska, wyd. Znak

Witkacy czuje się jak Pigmalion, żona jest jego Galateą,  którą edukuje i przekabaca na swoje poglądy, na swój model życia. „Jesteś moim tworem – nie istniałaś w ogóle (im allgemeinen), Koteczko, dopóki nie spotkałaś mnie, mnie, mnie” – pisze do niej, i dodaje: „wychowałem Cię na wspaniałą, panie, kobitę” (cyt.: s. 35)

data wydania: 29 sierpnia

#3

depesze-michael-herr

Depesze, Michael Herr

wyd. Karakter

(…) Tekst – pełen hipnotycznych wizji, poetyckich metafor i żołnierskiego slangu – oddając stan surrealnego upojenia wojną, jest równocześnie jej sugestywnym oskarżeniem. Niektóre z postaci sportretowanych w Depeszach stały się pierwowzorami bohaterów filmu Coppoli Czas Apokalipsy, którego Herr był współscenarzystą. Reportaż, opublikowany w Stanach Zjednoczonych w 1977 roku, szybko stał się klasykiem gatunku. Po polsku ukazuje się po raz pierwszy.

(źródło opisu: materiały promocyjne wydawnictwa)

data premiery: 9 listopada

#4

nabokov-wyklady

Wykłady o literaturze (wydanie wznowione), Vladimir Nabokov

wyd. Aletheia

Literatura narodziła się wtedy, kiedy chłopiec nadbiegł, wołając „wilk, wilk!”, a wilka nie było. Fakt, że prawdziwy wilk zjadł w końcu biedaczka, bo ten kłamał zbyt często, to już sprawa mniej istotna (…) Pomiędzy wilkiem w bujnej trawie a wilkiem z bujnej wyobraźni chłopca przebiega pewien roziskrzony łącznik. Ów łącznik, ów pryzmat jest sztuką literatury (cyt.: s. 42)

data wydania: 30 sierpnia

#5

rzeka-czasu-peter-goes

Rzeka czasu. Podróż przez historię świata*, Peter Goes

wyd. Dwie Siostry

*jest to pozycja dla najmłodszych czytelników. Dłuższy opis pojawi się, gdy książka trafi w moje ręce (czego prawdę mówiąc nie mogę się już doczekać…)

premiera: wrzesień 2016

*

Część podanych pozycji została już przeze mnie przeczytana (stąd mogę polecać je z czystym sumieniem), wrażeniami będę dzielić się na bieżąco. Na pewno powstaną też recenzje.

Śledzicie i czytacie nowości? Coś Was ostatnio wzruszyło/zachwyciło/zaintrygowało – dajcie znać! Będę wdzięczna za Wasze propozycje.

kako

***

Źródła fotografii:

#1 https://czarne.com.pl/
#2 http://www.wydawnictwoznak.pl/
#3 https://www.karakter.pl/
#4 http://www.aletheia.com.pl/
#5 http://www.wydawnictwodwiesiostry.pl/

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Obława na booka #1 – literacki sezon łowiecki czas zacząć…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.