Banzai! – w Nowy Rok z literaturą dla najmłodszych

banzai_main_grey

Na początek kilka słów wyjaśnienia. Banzai! trafiło do mnie prosto spod choinki (ściskam Mikołaju!) w pakiecie z inną pozycją około-japońsko-tematyczną. Pięknie wydana książka, twarda okładka, estetyczne ilustracje – już podczas przeglądania wiedziałam, że na pewno mi się spodoba. Na sprawdzenie treści nie było czasu. Założyłam, że mam do czynienia ze zbiorem ciekawostek związanych z japońską kulturą. Święta minęły i przyszedł czas na bardziej uważną lekturę… Wówczas, ku memu zdumieniu okazało się, że mam w ręce – ni mniej ni więcej – a pięknie wydaną pozycję przeznaczoną… DLA DZIECI! 😀 (obstawiam, że zapracowany Mikołaj został zmylony okładką…). Tak więc, przypadek sprawił, że tegoroczną podróż recenzencką rozpoczynam od spotkania z sympatyczną pozycją przeznaczoną dla nieco młodszych czytelników…

Banzai to drugi tom z serii Świat dla dociekliwych (wydawnictwo: Dwie Siostry) i faktycznie, treść książki mogłabym w skrócie określić tak: „zbiór pożytecznych, treściwych ciekawostek dotyczących Japonii, przeznaczonych dla młodego czytelnika”. W katalogu wydawnictwa znajdziemy informację o tym, że książka przeznaczona jest dla dzieci w wieku 8+. Moim zdaniem, książka doskonale sprawdzi się jako dobra lektura dla nieco starszych czytelników (10+) oraz ich rodziców. Idealna byłaby lektura wspólna: dziecko słuchające i zadające pytania (a biorąc pod uwagę obszerny i ciekawy materiał – jest o co pytać), rodzic czytający na głos i tłumaczący trudniejsze pojęcia.

Kopia banzai_main_photo

Dlaczego Japonia nazywa się Krajem Kwitnącej Wiśni?
Co oznacza czerwona kropka na japońskiej fladze?
Czy „daj dziobu” to na pewno „daj buziaka”?”

(fragment opisu znajdującego się na tylnej okładce książki)

Japonia dla dociekliwych składa się z kilkunastu rozdziałów a każdy poświęcony jest ważnemu elementowi japońskiej kultury. Podoba mi się sposób stopniowego wprowadzania czytelnika w nowe treści. Autorka książki zaczyna od prezentacji zabawnej mapy ukazującej najważniejsze japońskie miasta, zabytki i parki narodowe. Mapie towarzyszy solidnie wykonana legenda – każdy punkt jest opisany na tyle ciekawie, by zatrzymać uwagę młodego czytelnika i jednocześnie na tyle zrozumiale, by go nie zniechęcić albo nie przytłoczyć nadmiarem informacji.

nippon_mpo   Kopia banzai_maneki_neko

Początkowe rozdziały zapoznają czytelnika z podstawowymi informacjami dotyczącymi Japonii (położenie, stolica, flaga, waluta, itp.), w kolejnych autorka wyjaśnia różnice pomiędzy językiem polskim i japońskim. Pojawia się m.in. tematyka wymowy, przedłużonych samogłosek, zapożyczeń z języka chińskiego i stosowania hiragany oraz katakany. Podoba mi się poważne podejście autorki do tematu, ale czytając akurat ten rozdział miałam wrażenie, że ośmiolatki (docelowa grupa czytelnicza) mogą mieć problem ze zrozumieniem lingwistycznych zawiłości.

Dalsze rozdziały zawierają ciekawostki opisujące codzienne życie Japończyków. Dużo miejsca poświęca się kulinariom, podstawowym zasadom grzecznościowym i oczywiście rozmaitym, ściśle japońskim tradycjom. Nie zabraknie historii dotyczących ceremoniału parzenia herbaty, kaligrafii, noszenia kimona czy składania origami. Poznamy też zwyczaje związane z japońskim Dniem Dziecka i początkiem Nowego Roku.

Kopia banzai_New_Year

Przyznam szczerze, że wgłębiając się w kolejne podrozdziały sama poznałam mnóstwo ciekawych treści o których do tej pory nie miałam pojęcia. Przykładowo – kto by pomyślał, że słynna (chyba na całym świecie) zabawa „papier, kamień, nożyce” wywodzi się właśnie z Japonii?

Japońskie dzieci zaczynają od okrzyku: Saisho wa gū! („Pierwszy jest kamień!”) i pokazania pięści. Potem trzeba krzyknąć: Jan ken pon (tak nazywa się tę grę w Kraju Kwitnącej Wiśni). Na pon każdy z dwóch graczy pokazuje wybrany przez siebie znak: papier (rozłożona dłoń), kamień (pięść) albo nożyce (…). Wreszcie dzieci wołają: Acchi muite hoi! („Patrz tam!”) i zwycięzca wskazuje palcem w górę , w dół, w lewo lub prawo. Jeśli przeciwnik spojrzy w tę samą stronę, przegrywa ostatecznie. Jeśli w inną, wraca się do poprzedniego etapu.

(Banzai, fragment rozdziału: Młotek z kulką, s. 103)

Takich ciekawostek jest dużo, dużo więcej. Książkę zamyka niewielki, ale ciekawy słowniczek zawierający podstawowe japońskie wyrażenia. Za dobry pomysł uważam też wstawienie kilku krótkich przepisów kulinarnych (tu m.in. instrukcja wykonania ryżowych kuleczek onigiri oraz przepis na koktajl z zielonej herbaty).

Na koniec, nie sposób nie wspomnieć o pięknych, estetycznie wykonanych ilustracjach autorstwa Joanny Grochockiej. Czy wspominałam już, że to właśnie one zmyliły mojego Mikołaja? Zresztą przekonajcie się sami:

Kopia banzai_ilu 1    Kopia banzai_ilu 2

Krótkie podsumowanie: Banzai wydaje mi się bardzo obiecującą pozycją, wprowadzającą młodego czytelnika w świat kultury japońskiej. Idealną (ze względu na dużą ilość trudnych pojęć) byłaby wspólna lektura rodzica z dzieckiem. Śmiało twierdzę, że obydwie strony będą zadowolone 🙂

Udanej lektury!

***

banzai-japonia-dla-dociekliwych

 

Tytuł: Banzai. Japonia dla dociekliwych
Seria: Świat dla dociekliwych
Autor: Zofia Fabjanowska-Micyk
Ilustracje: Joanna Grochocka
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Rok wydania: 2015

Ocena: 8/10

 

Reklamy

5 uwag do wpisu “Banzai! – w Nowy Rok z literaturą dla najmłodszych

   1. Jak widać na obrazku poły kimona są założone odwrotnie, tak ubiera się osoby zmarłe. Dzwon zaś nie powinien mieć serca, a produkcją ołówków trudniła się początkowo firma Sharp.

    Polubienie

   2. Bardzo ciekawa uwaga o kimonie. Zwracałam uwagę głównie na formę artystyczną ilustracji, tak że podobna kwestia raczej nie przyszłaby mi do głowy 😉 Dziękuję za konstruktywny komentarz!

    Polubienie

   3. Nie ma za co 🙂 Siedzę w tematyce japońskiej już tyle lat, że nawet na takie szczegóły zwracam uwagę.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.